EDK Destek Sistemleri

Notebook Servisi 0 232 441 5258 – 0 507 540 7070

Hp Servis İzmir

Hp Format Atma

Hp Format Atma

Hp format izmir
Hp format izmir

Format işlemi
Bilgisayar-Notebook format işlemi sabit disklerin sıfırlanması için kullanılır.Çok dikkatli kullanılmalıdır. Format ancak diskte rahatsız edici boyutta bad sector varsa son çare olarak uygulanmalıdır.Çok dikkatli yapılması gereken format işlemi bilgisi olan kişiler tarafından yapılmalıdır.Geri dönüşü çok zor olan bilgi kayıpları söz konusudur.

Harici bir materyal (cd,dwd,usb bellek…) ile yapılabilen format işlemi, hdd üzerindeki tüm bilginin silinmesi anlamına gelir.Kurulum esnasında partition ayırma işlemi ile bilgilerin yedeklendiği alan korunabilmekte olup, komple silinmesi de söz konusudur.

Son yıllarda notebook satın alımlarınızda kutu içeriğinde cd yada dwd çıkmamakta olup, hdd içerisinde recovery (kurtarma) alanları olarak hazırlanan bölümler bulunmaktadır.Bu bölüm sayesinde ilgili markada ki notebook gerekli klavye tuş kombinasyonu ile başlatıldığı zaman format işlemi yapılabilmektedir.

Hp notebooklarda recovery alana ulaşmak ve açılışta format işlemini yaptırmak için F8 klavye tuşu ile açılıştan sonra işlem yapılabilmektedir.

Win8 işletim sistemleri eğer işletim sistemi çalışır durumda ise genel ayarlar üzerinden fabrika ayarlarına dönüş menüleri mevcuttur.

Bilgisayar format yada notebook format işlemi en son çare olarak kullanılmalıdır.Çünkü hard disk kullanım süresini her format işlemi daha da kısaltmaktadır.

Bad Sector Nedir?

Hard diskte dataların saklanabildiği en küçük bölge sektördür ve sektörler disk plakası üzerine yayılmıştır. Bu sektörlere okuma/yazma kafalarıyla ulaşılır ve bu kafalar okuma/yazma işlemini plakaya değmeden manyetik olarak yaparlar.

Disk çalışmadığı zaman da okuma/yazma kafaları plakalar üzerinde Landing Zone denen bir bölgeye “iniş” yapıp orada dururlar. Güçte ani bir kesilme veya bir dengesizlik (sarsılma veya düşme) sonucu bir kafa disk yüzeyine çarparsa Head Crash dediğimiz kafa çarpma olayı olur. Kafa landing zone yerine bir sektörün üzerine düşerse o sektör hasar görerek kullanılamaz hale gelir ve kullanılamayan bu bozuk sektöre Bad Sector denir. Bad sectorler disk üzerinde yayılabilirler. Yani eğer hard diskiniz üzerinde bir bölüm hasar almışsa okuyucu kafa her oradan geçişinde başka bir parça koparabilir yada kopan zerrecikler başka bölümlere düşerek zarar verebilir.

Hard diski tekrar sorunsuz olarak kullanabilmek için Scandisk gibi bir araçlar kullanılarak diskteki bad sectorler kullanılmamaları için işaretlenmelidir. Başka bir yöntemse diske low level format atarak sektörleri tekrar oluşturmaktır, bu esnada sektörler plakadaki bozuk kısımlar atlanarak sağlam bölgelerde tekrar oluşturulur.

Hard disk üzerindeki bad sector (kullanılamayan bozuk alan) oranı ne kadar çok ise onarma imkanı o kadar imkansızlaşır.Hard disk değişimi gerekebilecek durumlar söz konusu olabilmektedir.

Hard disk tamir

Notebook Harddisk İzmir
Notebook Harddisk İzmir

Aracı data recovery programları lisanslı tam sürümler halinde satılmakta olup, notebook harddisklerinde ve masa üstü bilgisayar harddisklerinde kullanılabilmektedir.

Hard disk donanımsal arızalrda ise onarım zor ve başarı oranı çok düşüktür. Çok hassas yapıda olan harddiskler disk motorunun devir problemleri ile kafa vurma diye tabir edilen arızalar ile örneklendirilebilir.

Voltaj nedeni ile sigorta görevi gören dirençlerin değiştirilmesi ile harddisk kartının üzerindeki elemanlar ile ilgili değişim ve onarım işlemleri yapılabilmektedir.

Hard disk onarım ve format işlemi için teknik destek için bizlerle irtibat kurabilirsiniz; 0 232 441 5258 – 0 507 540 7070
Hp notebook onarım ve servis hizmetleri İzmir

İzmir notebook teknik servis EDK Bilgisayar kuruluşudur.

Konuşmayı Başlat
1
Merhaba
Nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now Button