EDK Destek Sistemleri

Notebook Servisi 0 232 441 5258 – 0 507 540 7070

İzmir Notebook Servisi

Notebook Bilgisayar Bakım

Notebook Bilgisayar Bakım

Bilgisayarlara yada Notbooklara Bakım Yapmak Ne Demektir?

Laptop servis izmir
Laptop servis izmir

Yeni aldığınız ve kutusundan çıkardığınız son model Windows işletim sistemine sahip bilgisayarınızı gerekli bağlantılarını yapıp fişe taktıktan sonra çalıştırıyorsunuz. Her şey ne kadar güzel değil mi? Artık yeni bir bilgisayarınız var ve son sürat hiç takılma olmadan gayet sağlıklı bir şekilde çalışıyor.

Gelin görün ki yeni bilgisayar alan kullanıcıların bir çoğu aylar sonra veya bir yıla yakın zaman dilimi içerisinde bilgisayarlarının performanslarının düştüğünü dile getiriyorlar. Ve aradan 18 ay ve 2 yıl zaman geçtikten sonra artık kullandığınız bilgisayarınız yavaş yavaş teklemeye başlıyor, uygulamaları açarken ve web sayfalarında gezinirken geç tepkiler vermeye başlıyor. Böyle durumlarla karşılaşan bir çok bilgisayar kullanıcısı yer yer bilgisayarını yumrukluyor bazen de bilgisayarının ilk zamanlardaki halini hatırlayıp bir damla gözyaşı döküyor olabilir.

Bazen bu sorunların temeli yetersiz internet bağlantısı ve zamanının gerisinde kalmış eski donanımlar gibi lanse ediliyor olsa da sorun tek başına bunlardan kaynaklanmamaktadır. 2 yıllık bir süreç içerisinde bilgisayarınızda oluşabilecek yavaşlıkların bir çok nedeni olabilir. Bu yavaşlamalara neden olabilecek başlıca şeyler; bilgisayarınızda var olan çift dosyalar, gereksiz yapılan indirmeler, yüklendikten sonra tam anlamıyla silinemeyen uygulamalar, gereksiz sistem kayıtları ve daha önce ziyaret etmiş olduğunuz internet sayfalarına ait çerezler olarak sıralanabilir.

Toshiba servis izmir
Toshiba servis izmir

O zaman bilgisayarınıza bakım yapmak denildiğinde aklımıza ilk gelmesi gereken şey az önce saydığımız yavaşlamaya neden olabilecek unsurları temizlemek ve düzenlemeler yapmak olacaktır. Gerekli temizlemeler ve düzenlemeler yapıldıktan sonra bilgisayarımızın performansı artacağı için daha hızlı ve güvenilir bir şekilde çalışacaktır.

En sık kullanılan bakım yöntemleri:

  • Disk birleştirme
  • Sistem kayıt defterlerini temizleme
  • Gereksiz dosyaları ve çift dosyaları silme
  • Tam olarak kaldırılamamış ve silinmemiş uygulamaları temizlemek
  • Sürücü güncellemelerini kontrol etmek
  • İnternet tarayıcınızla ilgili verileri ve çerezleri temizlemek

Bu saydığımız unsurlar dışında bilgisayarınızda işletim sisteminizin kurulu olduğu sabit diskin en az ‘luk bölümünün boş olması da performans ve hızı etkileyen önemli bir unsurdur ve dikkate alınması gerekir.

Bilgisayar Bakımı Denince Ne Anlıyorsunuz?

Notebook Bakım Zamanı
Notebook Bakım Zamanı

Belirtildiği gibi bilgisayarınıza bakım yapmak daha hızlı çalışmasını ve daha verimli çalışmasını sağlar. Bir çok bilgisayar kullanıcısı bilgisayar bakımının nasıl yapılacağını bilmediği için bilgisayarları yavaşladığı zaman yeni bir tanesini satın alma yolunu seçiyorlar. Halbuki düzenli şekilde yapacağınız yukarıda belirttiğimiz bakım yöntemleri sayesinde bilgisayarınızın ömrünü uzatabilir ve böylece ekstra masraf ve harcamalardan kurtulmuş olursunuz.

Nasıl ki arabanıza ve diğer elektronik aksamlı aletlerinize bakım yapmadığınız zaman daha çabuk yıpranıyorlarsa aynı durum kullandığınız bilgisayar için de geçerlidir.

Bilgisayar Bakımı Nasıl Yapılır?

Gelişmiş bilgisayar kullanıcıları çoğu zaman kendi bilgisayar bakımlarını kendileri yapmaktadır ama başlangıç seviyesindeki ve orta seviyedeki kullanıcılar tam olarak konuya hakim olmadıkları için bilgisayar bakımıyla ilgili uygulama ve yazılımlardan yardım alırlarsa çok daha iyi olacağını düşünmekteyim. Çünkü yanlışlıkla silinebilecek bir sistem dosyası nedeniyle bilgisayarınıza kalıcı hasarlar verebilirsiniz.

Notebook bakımları hakkında

Notebook soğutucu sistemi doğru hava sirkülasyonu sağlamaz ise ısınma nedeni ile entegre yapılarında deformeye neden olur.Aşırı ısınan anakart yapıları ciddi arızalar neden olur ve ani kapanmalara neden olur.

80 fahrenhayt lık ısı derecesi notebook anakartlarında maximum ısı seviyesi olup bu ısya ulaşan anakart eprom devresi kendini korumaya almak için cihazın kapanmasına neden olur.Hard disk üzerinden ani çekilen voltaj, hdd motoruna zarar veremeye başlar ve bad sektör oluşumlarına hatta disk motorunun zarar görmesine neden olur.Bu nedenlerden dolayı notebook genel bakımları ihmale gelmemesi gereken çok önemli bir konudur.

Termal macunların yenilenmesi, anakart solisyon bakımları, entegrelerin oksit temizlikleri ve fan kalibrasyonları ayrıca notebook fan temizlikleri yılda bir kez olsun (ev kullanıcıları için) mutlaka yapılmalıdır.

Notebookların daha uzun ömürlü kullanımları için vazgeçilmez yada ihmal edilmez bir kuraldır bakım.

Özellikle sıvı temasa maruz kalmış notebookların çalıştırılmaması ve acilen genel temizlik ve bakımlarının yapılması gerekliliği diğer önemli bir konudur.

Notebook bakım talepleriniz için : 0 232 441 5258 yada 0 507 540 7070 numaralı telefonlardan teknik servis personellerimiz ile irtibat kurabilirsiniz.

İzmir notebook teknik servis EDK Bilgisayar kuruluşudur.

Konuşmayı Başlat
1
Merhaba
Nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now Button